1
/
14
1
/
14
$409.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $73.80 Coupon
Coupons Details
$336.19
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$409.99
18%
Off Over $0.00
-$73.80
Price After Coupon
$336.19
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$761.99
46% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210045806
This modern bedroom stool features a minimalist design and a clean, elegant appearance. It not only enhances the style of the bedroom but also blends perfectly with various home decor styles.
- The comfortable cushion provides extra convenience and comfort when you get dressed in the morning, adding practicality to your daily life.
- The trendy orange accents add a bright touch to the bedroom, making the room warmer and more vibrant, suitable for all seasons.
- Multiple length options offer flexible usage, allowing users to choose the appropriate size based on space requirements, thus making the application scenarios more diverse.
- The robust structure and high-quality materials ensure the product's durability, allowing it to maintain its appearance and functionality for a long time without the need for frequent replacements.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 39" (100 cm),47" (120 cm),59" (150 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 18" (45 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (45 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 39"L x 16"W x 18"H,47"L x 16"W x 18"H,59"L x 16"W x 18"H |
| Color | White,White/Orange,Grey/ Orange,Orange/ White,Dark Gray/ Orange,Orange |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid Color |
| Product Type | Bedroom Bench |
| Length | Small (Under 45"),Standard (45" - 55"),Long (Above 55") |
| Height | Short (Under 22") |
| Material | Faux Leather |
| Upholstered | Upholstered |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Baskets | Without Basket |
| Arms Included | Armless |
| Seat Back | Backless |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service