1
/
16
1
/
16
$421.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $75.96 Coupon
Coupons Details
$346.03
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$421.99
18%
Off Over $0.00
-$75.96
Price After Coupon
$346.03
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,213.99
65% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21695124
Designed in premium beige leather, this office chair presents a modern and elegant style that fits perfectly into any home or office environment. Whether working or relaxing, this chair provides the ultimate in sitting comfort.
- The featured footrest allow users to easily find the most suitable posture.
- The flexible casters provide great convenience.
- The classic leather material is easy to clean and always looks neat and beautiful.
- Provide unique and fashionable modern style to enhance the overall home taste.
- It is suitable for a variety of scenarios and is an ideal choice for office, conference room or home use.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 47.5" (121 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 27.5" (70 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 27.5" (70 cm) |
| Back Height - Seat to Top of Back | 26" (67 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 21" (54 cm) |
| Adjustable Seat Height | Adjustable |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Style | Modern |
| Product Type | Boss Chair |
| Color | Light Coffee,Black,Dark Gray,Light Gray |
| Frame Color | Silver |
| Back Color | Brown,Black,Gray |
| Seating Color | Brown,Black,Gray |
| Frame Material | Steel |
| Back Construction | Leather |
| Seating Material | Leather |
| Upholstery Material | Cow Leather,Full Grain Cow Leather,Microfiber Leather |
| Waterfall Seat | Not Waterfall Seat |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | High-Back (Over 22 in.) |
| Heated | Heating Not Available |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Non-foldable |
| Reclining | Reclining |
| With Back | With Back |
| Feature | Casters |
| Adjustability/Support | Adjustable Seat Height |
| Ergonomic | Ergonomic |
| Swivel | Swivel |
| Massage | Massage Not Included |
| Lumbar Support | Without Lumbar Support |
| Tilt Mechanism | Tilt Unavailable |
| Back Angle Adjustment | Adjustable Back Angle |
| Arms Included | With Arms |
| Height Adjustable Armrests | Unadjustable Armrest Height |
| Tufted | Untufted |
| Headrest Included | Without Headrest |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Footrest Included | With Footrest,Without Footrest |
| Wheels Included | Casters Included |
| Product Care | Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Reclining | Reclining |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service