1
/
19
1
/
19
$562.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$562.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$562.99
Price After Coupon
$562.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,421.99
60% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21702563
Crafted from premium wood, this mid-century style wooden cabinet is elegantly designed and durable, perfectly blending modern and vintage elements.
- Whether in your living room or home office, this cabinet will add a touch of classic style to your space.
- Thoughtful design details such as round handles and transparent door panels not only enhance the overall aesthetic but also make daily use and cleaning easier.
- A variety of size options are available to meet the storage needs of different families and are suitable for different room layouts.
- This cabinet demonstrates noble taste while maintaining practicality, and is the perfect choice for creating a comfortable home environment.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 36.5" (93 cm),43" (110 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm),31.5" (80 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Usage | Living Room |
| Locking | Non Lockable |
| Foldable | Non-foldable |
| Sliding Doors | Sliding Door Not Included |
| Foot/Leg Design | Straight Legs |
| Printer Stand Included | Printer Stand Not Included |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Design | Free Standing |
| Base Color | Gold |
| Base Material | Metal |
| Color | Brown |
| Countertop Material | Wood |
| Length | Small (Under 24 in.),Standard (24-42 in.) |
| Product Type | Accent Cabinets |
| Shape | Rectangle |
| Size | 24"L x 16"W x 37"H,24"L x 16"W x 43"H,31"L x 16"W x 37"H |
| Style | Mid-Century Modern |
| Top Color | Brown |
| Barn Door | Not Barn Door |
| Baskets | Without Basket |
| Cabinets Included | Cabinet Included |
| Drawers Included | Drawers Included,Drawers Not Included |
| Exterior Shelving | Exterior Shelf Included |
| Feature | Glass Doors |
| Glass Doors | Glass Door Included |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Stain Resistant | Not Stain Resistant |
| Storage Type | Cabinets |
| Water Resistant | Non Waterproof |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service