1
/
59
1
/
59
$103.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $18.72 Coupon
Coupons Details
$85.27
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$103.99
18%
Off Over $0.00
-$18.72
Price After Coupon
$85.27
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$194.99
47% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21232329
This elegant gold frame velvet bar stool has a unique and luxurious design that is perfect for any modern home bar or open kitchen. Its round seat design provides optimal comfort and support.
- The soft velvet fabric feels comfortable and provides an excellent sitting experience, suitable for long-term use, perfectly enhancing the experience of dining or gatherings.
- The high-quality iron frame ensures a sturdy and durable structure, while the gold base adds a stylish touch, injecting a touch of luxury into your home space.
- The low back design is not only simple but also ergonomic, giving you proper support while sitting, making you comfortable and secure.
- A variety of optional seat colors and heights are available to suit different decoration styles and usage occasions, including breakfast bars and family leisure areas, making it an ideal choice to add charm to your home.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 27.5" (70 cm),35.5" (90 cm),39" (100 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Short Stool(18"H),Counter Stool(26"H),Bar Stool(30"H) |
| Seat Length - Side to Side | 13" (34 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 13" (34 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set |
| Color | Black,White,Blue,Green,Pink,Grey |
| Base Color | Gold |
| Seating Color | Gray,Green,Blue,White,Pink,Black |
| Style | Glam |
| Seat Style | Round |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Iron |
| Seating Material | Fabric/ Upholstered |
| Upholstery Material | Velvet |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Low Back |
| Seat Back | With Back |
| Popular Sizes | 24 inches,25 inches,29 inches |
| Feature | Upholstered |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service