1
/
29
1
/
29
$682.95
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $122.93 Coupon
Coupons Details
$560.02
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$682.95
18%
Off Over $0.00
-$122.93
Price After Coupon
$560.02
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$893.45
24% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21848778
With its unique woven design and rustic wood texture, this bar stool presents a perfect combination of nature and art, as if adding a touch of idyllic tranquility to the living space. Its style is simple and elegant, perfectly blending classic and modern aesthetics, making people fall in love with it.
- Handcrafted Woven Design: The elegant design features a woven seat and back that showcases exquisite craftsmanship.
- Premium Solid Wood Frame: Selected high-quality wood provides strong support while adding a warm, natural touch to the environment.
- Soft Leather Upholstery: The seat and backrest are made of high-grade leather, offering a soft touch and resistance to deformation.
- Sturdy & Stable Structure: A durable structural design ensures stability and safety even under frequent daily use.
- Lightweight & Versatile Use: The wood and leather construction is lightweight, easy to move, and suitable for a variety of settings.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 33.5" (85 cm),35.5" (90 cm),37" (95 cm),39" (100 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 18.5" (47 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Counter Stool (23.5"H),Counter Stool(26"H),Bar Stool(28"H),Bar Stool(30"H) |
| Seat Length - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 18.5" (47 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Color | Brown,Natural Finish |
| Base Color | Walnut,Natural |
| Seating Color | White,Brown |
| Style | Modern |
| Seat Style | Bucket |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Wood |
| Seating Material | Saddle Leather |
| Seat Back | With Back |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Swivel | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Foldable | Fixed |
| Arms Included | Armless |
| Footrest Included | With Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service