1
/
60
1
/
60
$438.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $79.02 Coupon
Coupons Details
$359.97
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$438.99
18%
Off Over $0.00
-$79.02
Price After Coupon
$359.97
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,002.99
56% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21577956
This bar stool features a simple Scandinavian design, with a clear acrylic seat combined with a metal frame for a sleek, modern look.
- The seat height ranges from 26 to 30 inches, and a variety of options can meet the needs of different bar counters or kitchen countertops, making it more flexible in use.
- The sturdy metal frame provides excellent stability and support, ensuring you peace of mind when using it.
- Acrylic seating not only looks stylish but is also easy to clean, making it perfect for a busy home or commercial environment.
- The armless design and four-legged base make it easy to fit into any space and save space, making it ideal for a breakfast bar or open kitchen.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 37" (93.5 cm),41" (103.5 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 21" (53 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18.5" (47 cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | Bar Stool(30"H),Counter Stool(26"H) |
| Seat Length - Side to Side | 18.5" (47 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 21" (53 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Seat Back | With Back |
| Back Heights | Low Back |
| Base Color | Silver |
| Base Type | Four Legs |
| Color | Amber,Green,Grey,Orange,Tan |
| Frame Material | Metal |
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set,6 Piece Set,8 Piece Set |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seat Style | Square |
| Seating Color | Brown,Gray,Green,Orange |
| Seating Material | Plastic / Acrylic |
| Style | Scandinavian |
| Arms Included | Armless |
| Feature | Armless |
| Foldable | Non-Foldable |
| Footrest Included | With Footrest |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Popular Sizes | 25 inches,29 inches |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service