1
/
13
1
/
13
$1,673.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,673.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,673.99
Price After Coupon
$1,673.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,085.99
46% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21373036
With its contemporary design, this bookcase blends perfectly into any home style, adding a touch of sophistication to your space with its elegant curves and beautiful craftsmanship.
- Made of high-quality wood, it is durable and easy to maintain, and will remain as bright and clean as new after long-term use.
- The installation is simple and does not require complicated tools, allowing you to easily experience the fun of hands-on work.
- The stable structure ensures that books and decorations can be placed safely, giving you a safe use experience.
- This multifunctional bookshelf is not only suitable for storage, but also can be used as a space divider or display shelf to make your environment more organized.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 46.5" (118 cm),59" (150 cm),71.5" (182 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 16" (40 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Back Panel | Closed Back |
| Color | Walnut,White |
| Frame Material | Wood |
| Height | Medium (36-84 in.) |
| Length | Narrow (Under 20 in.) |
| Orientation | Vertical |
| Product Type | Corner |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Shelf Material | Wood |
| Size | 15.7"L x 15.7"W x 59"H,16"L x 16"W x 46"H,16"L x 16"W x 72"H |
| Style | Modern |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Wood Tone | Medium Wood,White Wood |
| Wood Type | Poplar |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Non-Foldable |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service