1
/
19
1
/
19
$119.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$119.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$119.99
Price After Coupon
$119.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$255.99
53% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21121514
This modern black metal glass globe chandelier brings a combination of elegance and simplicity to your kitchen island. Its smooth lines and elegant design make it more than just a lamp, but also a work of art that fits perfectly into modern home decor.
- Modern design style enhances the fashion sense of space.
- Black metal and glass materials highlight high-end quality.
- Perfect for kitchen islands, providing ample and even lighting.
- The spherical lampshade adds visual depth and dynamism.
- Large size design ensures wider lighting coverage.
Weights & Dimensions
| Fixture Height | 22.5" |
| Length | 33.5",39.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 10" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | G9 |
| Fixture Type | Globe |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Globe |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Material | Glass |
| Shade Color | Clear,Milk White |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black |
| Glass Type | Clear Glass,White Glass |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 3-Light,4-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service