1
/
12
1
/
12
$44.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$44.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$44.99
Price After Coupon
$44.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$550 Off
On orders over $3299
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$70.99
37% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21717122
This modern metal outdoor wall light, with its unique black geometric shape, perfectly combines simplicity and fashion, adding an elegant glow to your patio. The clear glass lampshade not only ensures bright lighting effects, but also gives your outdoor space a touch of nostalgia.
- Selected durable metal materials ensure that the lamps can maintain good condition in all weather conditions, and are durable and fearless of wind and rain.
- The geometric design of this lamp is not only beautiful but also unique, giving your outdoor area a different look.
- The design is compatible with energy-efficient LED bulbs. You can choose between energy-saving and environmentally friendly LEDs and classic incandescent bulbs.
- Hardwiring is easy to install, saving you time and effort, making it easy for you to achieve the perfect lighting for your patio or porch.
- The lampshade is made of high-quality clear glass, which brings long-lasting and bright transparency, is easy to maintain, and ensures maximum light transmission.
Weights & Dimensions

| Height | 16" |
| Width | 8.5" |
| Fixture Depth | 8.5" |
| Backplate Width | 7" |
Specifications
What's Included
Features
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Modern |
| Color | Black |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Material | Metal |
| Fixture Height | 15 to 19 Inch |
| Size | Small (15"-19" wide) |
| Glass Type | Clear Glass |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Outdoor |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Outdoor |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Glass Type | Transparent |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service