1
/
7
1
/
7
$334.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $60.30 Coupon
Coupons Details
$274.69
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$334.99
18%
Off Over $0.00
-$60.30
Price After Coupon
$274.69
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,168.99
85% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21239052
The geometric traditional wood candelabra chandelier perfectly blends geometric and traditional design elements, adding classic charm to your space as the central artwork of the room. Its simple yet elegant wooden structure can seamlessly fit in with any home style and become a beautiful landscape in your home.
- Known for its unique geometric design and exquisite wood craftsmanship, this chandelier creates a visually attractive light and shadow effect. Whether it is used in the restaurant, living room, or entrance, it can enhance the layering and atmosphere of the entire space.
- With 4 lamps, this chandelier provides enough brightness to create a warm environment while also highlighting its decorative nature. Combined with the elegant candlestick design, it makes the space more refined.
- Made from high-quality wood, the pendant lamp is as durable as it is beautiful. This natural material adds a sense of warmth and comfort to any room, making it perfect for use in domestic spaces.
- Regarding installation and maintenance, this pendant lamp is designed to be easy and comes with a clear installation guide.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 25" |
| Length | 16.5" |
| Width | 16.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Material | Solid Wood |
| Fixture Type | Candelabra |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Brown |
| Size | Small (15"-19" wide) |
| Color | Brown |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Lights | 4-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Geometric |
| Style | Traditional |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
You May Also Like
More to Explore