1
/
13
1
/
13
$388.99
Claim Coupon
Coupons Details
$388.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$388.99
Price After Coupon
$388.99
Available Coupons
$613.99
37% OFF
18% OFF, Code: REFUND
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210080007
This modern office chair, featuring elegant brown faux leather, blends seamlessly into any contemporary home or office environment. More than just furniture, it embodies a lifestyle, adding a touch of style and comfort to your workspace. Its ergonomic design provides excellent support and comfort, keeping you energized during long workdays. The freely adjustable seat height and flexible swivel function make this office chair an indispensable part of modern living.
- Made with high-quality synthetic leather, it provides a durable and easy-to-clean surface.
- Ergonomically designed to support the body in a natural sitting posture, enhancing comfort during extended use.
- The minimalist modern design perfectly complements various interior decor styles.
- The chair features an adjustable seat height to meet the personalized needs of different users.
- Equipped with flexible casters, it is easy to move around in the office and home, increasing ease of use.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 36.5" (93 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23" (58 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 23" (58 cm) |
| Back Height - Seat to Top of Back | 18" (46 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 19" (49 cm) |
| Adjustable Seat Height | Adjustable |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Style | Modern |
| Product Type | Task Chair |
| Color | Black,Beige,Brown,Green,Milk Coffee/Gray,Dark Gray,Light Coffee,Light Gray |
| Frame Color | Silver |
| Back Color | Black,Gray,Beige,Brown,Green |
| Seating Color | Black,Gray,Beige,Brown,Green |
| Frame Material | Metal |
| Seating Material | Leather |
| Waterfall Seat | Not Waterfall Seat |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Back Heights | Mid-Back (14-22 in.) |
| Feature | Casters |
| Ergonomic | Ergonomic |
| Swivel | Swivel |
| Massage | Massage Not Included |
| Lumbar Support | Without Lumbar Support |
| Tilt Mechanism | Tilt Unavailable |
| Back Angle Adjustment | Non-adjustable Back Angle |
| Arms Included | Armless |
| Height Adjustable Armrests | Unadjustable Armrest Height |
| Tufted | Untufted |
| Headrest Included | Without Headrest |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Wheels Included | Casters Included |
| Product Care | Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service