1
/
17
1
/
17
$54.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $9.90 Coupon
Coupons Details
$45.09
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$54.99
18%
Off Over $0.00
-$9.90
Price After Coupon
$45.09
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$136.99
60% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21696958
This modern glass globe pendant light features a simple and elegant design that will suit many home styles.
- The transparent glass cover combined with golden details adds a sense of fashion to the space and a layered sense of light.
- Suitable for kitchens, dining rooms and bedrooms to create a warm and modern atmosphere.
- Adjustable hanging height to meet different space and design requirements.
- Available in sizes from 5 to 9 inches, they fit a variety of room sizes and layouts.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 6",8" |
| Length | 6",8" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 6",8" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Feature | Contemporary |
| Fixture Type | Globe |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Canopy Shape | Round |
| Size | 5 to 9 Inch |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Glass Type | Clear Glass |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shade Color | Amber,Blue,Red,Smoke Grey |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service