1
/
44
1
/
44
$787.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $141.84 Coupon
Coupons Details
$646.15
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$787.99
18%
Off Over $0.00
-$141.84
Price After Coupon
$646.15
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU_TB_625293517104
Crafted from premium genuine leather, these barstools offer unmatched luxury and lasting value, bringing an upscale feel to your kitchen or bar area.
- The soft and comfortable sitting experience comes from the thickened high-density sponge filling, allowing you to feel extremely comfortable even when sitting for a long time.
- The genuine leather is easy to clean and is water- and stain-resistant, ensuring the chair remains looking new through everyday use.
- The ergonomic low back design provides perfect support for your back, and the 360-degree smooth rotation function allows you to turn your vision as you wish.
- The sturdy wooden frame and four-leg support provide excellent stability and durability, capable of bearing a maximum weight of 551 lbs, ensuring safe and worry-free use.
- A variety of color options perfectly combine with the medieval style, and the exquisite stitching and edge treatment make each product unique and charming.
- The seat height perfectly matches a standard bar or kitchen island, and assembly is simple and quick, allowing you to experience a different high-end life easily.
Weights & Dimensions
Specifications
| Size | Counter Stool (25.6"H),Counter Stool (29.5"H) |
| Wood Frame Color | Dark Walnut Wood,Walnut Wood |
| Color | Brown,Dark Green,Navy blue,White,Black,Coffee |
| Base Material | Wood |
| Back Heights | Low Back |
| Base Type | Four Legs |
| Frame Material | Wood |
| Frame Wood Species | Solid Wood |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Seat Style | Round |
| Seating Material | Genuine Leather |
| Style | Medieval Style |
| Wood Tone | Dark Walnut Wood,Walnut Wood |
| Overall Height - Top to Bottom | 37.8" (96 cm),33.8" (86 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 21.6" (55 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 216" (55 cm) |
| Seat Length - Side to Side | 16.5" (42 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 16.5" (42 cm) |
| Swivel | Swivel |
| Swivel | Swivel |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service