1
/
9
1
/
9
$1,629.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $293.40 Coupon
Coupons Details
$1,336.59
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,629.99
18%
Off Over $0.00
-$293.40
Price After Coupon
$1,336.59
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,993.99
59% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21532235
This modern drum-shaped glass chandelier combines simple and stylish design with efficient lighting functions, making it an ideal choice for restaurants.
- With a generous size of over 25 inches, this chandelier is suitable for spacious spaces, providing ample lighting and enhancing the overall ambiance.
- The design of 16 lamp heads ensures even light distribution, bringing a warm and bright environment to the interior space.
- The combination of metal material and transparent glass not only ensures the durability of the product, but also makes the lamp more modern and fashionable.
- The transparent glass design allows light to pass through more clearly and purely, adding a sense of luxury to the space.
- Whether it is a modern-style restaurant or a simple and elegant living room, it can be perfectly matched with it to enhance the artistic atmosphere of the overall space.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 6" |
| Length | 34" |
| Rod/Chain/cord Length | 59" |
| Width | 34" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Canopy Shape | Round |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Material | Glass |
| Fixture Type | Drum |
| Shade / Light Direction | Up & Down |
| Bulb Type | Bi-pin |
| Shade Color | Clear |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Occasion | Residential Use |
| Color | Brass |
| Glass Type | Clear Glass |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 16-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Drum |
| Style | Modern |
| Bulb Base | G9 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service