1
/
19
1
/
19
$190.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$190.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$190.99
Price After Coupon
$190.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$564.99
66% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21136648
This modern brass semicircular island pendant light perfectly combines simplicity and luxury to create an elegant kitchen atmosphere. Its semicircular design is not only stylish and beautiful, but also provides sufficient lighting, making your kitchen more warm and comfortable.
- Made of high-quality brass, it is durable and will last for many years.
- The unique semicircular design adds a modern touch to the kitchen.
- Suitable for a variety of environments and perfectly adapts to various interior styles.
- Easy to install and maintain, making it more convenient to use.
- Efficient lighting improves the overall brightness of the space.
Weights & Dimensions
| Fixture Height | 12" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Width | 29.5",37.5" |
Specifications
What's Included
Features
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 29.5",37.5" |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under |
| Shade / Light Direction | Up & Down |
| Shade Color | Clear |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Acrylic |
| Bulb Base | SMD |
| Color | Brass |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Number of Lights | 2-Light,3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service