1
/
16
1
/
16
$109.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$109.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$109.99
Price After Coupon
$109.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21696474
This Swing Arm Wall Light creates a simple and stylish atmosphere in your space with its unique modern design. The black matte metal material combined with fine brass details presents an elegant visual effect, making it an important part of home decoration. The adjustable long arm design allows you to easily direct the light to wherever you need it, which is both beautiful and practical.
- The perfect combination of modern style and simple design enhances the quality of your home.
- The adjustable arm design is flexible and convenient to meet multi-angle lighting needs.
- It is easy to install and does not require any professional tools, making it suitable for any indoor space.
- The elegant black and brass color combination suits any home style.
- Exquisite workmanship and detailed design reflect unparalleled quality and artistic sense.
Weights & Dimensions

| Height | 12.5”,24",27.5" |
| Width | 23.5",27.5",38.5",53" |
| Fixture Depth | 23.5",27.5",38.5" |
| Backplate Width | 3.5",5" |
Specifications
What's Included
Features
| Voltage | 220V-240V,110V-120V |
| Size | 23.5",27.5",38.5",53",69" |
| Switch Type | No Switch |
| Fixture Type | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Feature | Indoor |
| Fixture Height | 25 Inch & Above,20 to 24 Inch,10 to 14 Inch |
| Glass Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Down |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
| Number of Lights | 1-Light,2-Light |
| Style | Modern |
| Color | Black |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Black |
| Shade Material | Iron |
| Material | Metal |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service