1
/
13
1
/
13
$372.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$372.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$372.99
Price After Coupon
$372.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,019.99
63% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21689146
Give your kitchen or dining room a unique and stylish ambience with this modern island pendant light with natural wood polygonal design.
- The natural wood texture can always be perfectly integrated with a variety of home styles, from modern to country.
- The lamps are compatible with LED, incandescent and fluorescent lamps, providing you with a variety of choices to meet the needs of different environments.
- Available in two sizes, it is easy to install and can provide perfect lighting for long tables or small bar counters.
- It is suitable for a variety of places such as kitchen islands, dining tables and living rooms. It not only improves the lighting of the space, but also becomes a visual focus.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 19.5" |
| Fixture Height | 7",9" |
| Length | 24.5",31.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Width | 12.5",16" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | E26/E27 |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Rubber Wood |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Shape | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Wood |
| Size | 12.5",16" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Wood Color |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Wood |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 2-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service