1
/
19
1
/
19
$244.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$244.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$244.99
Price After Coupon
$244.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,374.99
82% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21627288
This modern metal glass island light will add a luxurious touch to your kitchen area with its unique geometric shape and gorgeous gold finish. Whether used as a kitchen island lamp or as a centerpiece for your dining table, this light creates a warm and bright ambiance with its elegant design.
- Made of high-quality metal and glass, this lamp is not only durable but also beautiful, ensuring long-term use without fading.
- With height adjustment function, it is suitable for different ceiling heights, easy to install and meet various space requirements.
- Supports direct connection to the power supply, no need for complicated wiring, easy installation, helping you save time.
- The lampshade is easy to wipe clean to keep its luster as new, making daily maintenance very easy.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 15" |
| Fixture Height | 10.5" |
| Length | 31.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 12",19.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | E12/E14 |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Glass |
| Fixture Type | Tier |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Clear,White |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Glass Type | Clear Glass,White Glass |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain,Downrods |
| Number of Lights | 8-Light |
| Number of Tiers | 2 Tiers |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Feather,Oval,Round/Oval,Shell |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service