1
/
12
1
/
12
$206.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$206.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$206.99
Price After Coupon
$206.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$529.99
61% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21715422
This industrial-style black iron pendant lamp adds a unique aesthetic to your home with its simple and modern design. More than just a lamp, it is an embodiment of art, suitable for installation in living rooms, dining rooms, or open floor plans.
- The elegant black iron design matches perfectly with any modern or industrial-style interior.
- Suitable for a variety of scenes, including living rooms, dining rooms, or spaces with high ceilings, providing ample lighting.
- The chandelier has a unique shape and can become the visual focus of the space, attracting attention.
- Easy to install, simple to maintain, and provides long-term durability.
- The lamp is suitable for rooms of all sizes and is particularly well suited to open floor plans, enhancing the overall sense of space.
Weights & Dimensions

| Length | 23.5",32.5" |
| Width | 23.5",32.5" |
| Fixture Height | 23.5",26" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Rod/Chain/cord Length | 4"(10.16cm),8" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide),Medium (20"-25" wide) |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Glass Type | Shadeless |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Geometric |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Color | Black |
| Style | Modern |
| Shape | Geometric |
| Number of Tiers | 2 Tiers |
| Number of Lights | 6-Light,9-Light |
| Shade Included | Without Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Downrods |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service