Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21699235
This modern wall lamp is a perfect interior lighting solution, distinguished by its exquisite appearance and excellent lighting effect.
Design
The clear glass shade and metal material provide a simple and elegant design that can easily fit into any modern or industrial interior space.
Versatile
Supports LED, incandescent, and fluorescent light sources, giving users a variety of choices to ensure the ideal lighting effect.
Aesthetic
This single-head wall lamp has a simple design and is suitable for creating a living room atmosphere or decorating the bedroom, adding a touch of fashion to your home space.
Installation
The hard-wired installation method is compatible with standard junction boxes, which are simple and convenient to install and fit into any wall space. Its size is designed to be perfectly coordinated with the wall.
Weights & Dimensions

| Height | 23" |
| Length | 6",8" |
| Backplate Width | 4" |
Specifications
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Glass Type | Clear Glass |
| Fixture Height | 20 to 24 Inch |
| Feature | With Shade |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Globe |
| Switch Type | No Switch |
| Glass Type | Amber,Smoke Grey,Transparent |
| Size | 6",8" |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Modern |
| Color | Black,Gold |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Amber,Clear,Smoke Grey |
| Shade Material | Glass |
| Material | Metal |
| Power Source | Hardwired |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E12/E14 |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service