1
/
18
1
/
18
$158.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$158.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$158.99
Price After Coupon
$158.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$284.99
44% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21698400
This Semi Flush Light has a unique design, with a leaf-shaped glass lampshade cleverly combined to create a natural and soft light and shadow effect. The exquisite white glass leaves are as smart as dancing in the breeze, and with the metal frame, it seems to perfectly combine the beauty of nature with modern design, becoming a highlight in the room.
- The exquisite design style makes this lamp suitable for a variety of home decoration styles, from modern to traditional, it can be seamlessly integrated into it and enhance the elegance of the overall space.
- Select high-quality glass material to ensure that it is durable and easy to clean during use. At the same time, the glass lampshade has good light transmittance, making the light soft and comfortable.
- In terms of features, it adopts a simple semi-embedded design, which is easy to install, allowing you to enjoy its charming light in a short time. At the same time, it is suitable for all kinds of rooms, whether it is a living room, bedroom or dining room.
- Providing a warm and comfortable lighting effect, this lamp is not only a lighting device, but also a work of art, which brings you visual and spiritual enjoyment and enhances your family life.
Weights & Dimensions

| Length | 20" |
| Width | 20" |
| Fixture Height | 9.5" |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Medium (20"-25" wide) |
| Shade Color | Clear,Frosted |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Glass Type | Clear Glass,Frosted Glass |
| Shade Material | Glass |
| Style | Modern |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Number of Lights | 7-Light |
| Shape | Feather,Geometric,Oval,Shell |
| Color | Gold |
| Material | Metal |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E12/E14 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service