1
/
15
1
/
15
$281.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$281.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$281.99
Price After Coupon
$281.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$521.99
46% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21659004
Elegant and contemporary design with a cloud shape that adds a whimsical yet sophisticated touch to any bedroom decor.
- High-quality acrylic shade provides a smooth, soft light diffusion, ensuring even lighting and reduced glare.
- Flush mount fixture with energy-efficient LED bulbs, offering long-lasting illumination and reduced power consumption.
- Enhances the aesthetic appeal of the room, serving as both a functional light source and a tasteful decorative element.
- Ideal for residential use, seamlessly integrating with modern bedroom themes while offering reliable performance.
- Ideal for living rooms, bedrooms, or dining areas, its energy-efficient LED technology ensures lower electricity bills while providing long-lasting illumination.
Weights & Dimensions

| Length | 21.5",27.5" |
| Width | 14",16" |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 21.5",27.5" |
| Color Temperature | Third Gear Dimming,Warm Light,White Light |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under,40 to 59 Watts |
| Shade / Light Direction | Down |
| Glass Type | With Shade |
| Shade Material | Acrylic |
| Canopy Width | 21.5",27.5" |
| Style | Modern |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Cloud |
| Color | White |
| Material | Metal |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service