1
/
17
1
/
17
$210.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$210.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$210.99
Price After Coupon
$210.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$572.99
63% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21625435
Crafted in a classic traditional style, this bench features elegant lines and a rustic feel, exuding understated luxury that perfectly enhances your interior.
- The frame is made of high-quality wood, which is sturdy and durable. Every detail reflects the meticulous craftsmanship and its stability is reassuring.
- The seat cushion is made of soft material, providing excellent comfort, allowing you to enjoy physical relaxation and pleasure while resting.
- The interior is designed with storage space to easily store daily necessities. It is both beautiful and practical, keeping your home tidy.
- It is suitable for use in a variety of spaces, whether it is the entrance, bedroom or living room, it can become an eye-catching highlight.
- The bottom is designed with anti-slip pads to effectively protect the floor and make it safer to use. The environmentally friendly material makes your experience more secure.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 16" (40 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 47" (120 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16" (40 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 16" (40 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Color | Black,Blue,Dark Brown,Green,Light Brown,Off-White,Red,Yellow |
| Height | Short (Under 22") |
| Length | Standard (45" - 55") |
| Material | Upholstered |
| Pattern | Solid Color |
| Product Type | Bedroom Bench |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Style | Traditional |
| Upholstered | Upholstered |
| Upholstery Material | Faux Leather |
| Arms Included | Armless |
| Baskets | Without Basket |
| Legs Included | With Legs |
| Nailhead Trim | With Nailhead Trim |
| Seat Back | Backless |
| Storage Included | Storage Included |
| Storage Type | Flip Top |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service