1
/
27
1
/
27
$995.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$995.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$995.99
Price After Coupon
$995.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,247.99
20% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21642426
This modern bar table combines practicality and beauty, suitable for a variety of social and entertaining settings.
- The high-quality pine wood tabletop is made to show the perfect fusion of natural wood grain and modern design, and is very durable.
- The steel base features a truss structure, ensuring the table's stability and durability while adding an industrial touch.
- The height is designed to be a standard bar height (41"-43"), providing a comfortable dining and social experience.
- A variety of length options (48 to 72 inches) allow for flexible seating arrangements based on demand, suitable for 2 to 8 people at the same time.
- The tabletop is finely sanded and water-repellent, making it easy to clean and keeping it looking like new for a long time.
- Suitable for use in kitchen islands, leisure corners or breakfast bars, it perfectly matches fashionable bar stools and modern minimalist home styles.
Weights & Dimensions

| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm),86.5" (220 cm),94.5" (240 cm),102" (260 cm),110" (280 cm),118" (300 cm),98.5" (250 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 16" (40 cm),23.5" (60 cm),31.5" (80 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4,Seats 6,Seats 8 or More |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Wood |
| Please Note | Table Only |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Table Lengths | 48 inches,54 inches,60 inches,72 inches |
| Table Base Type | Trestle |
| Base Color | Black |
| Table Base Material | Steel |
| Table Top Color | Brown |
| Color | Brown |
| Top Wood Species | Pine |
| Top Shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Size | 47.2"L x 15.7"W x 41.3"H,55.1"L x 15.7"W x 41.3"H,55.1"L x 23.6"W x 41.3"H,63"L x 15.7"W x 41.3"H,63"L x 23.6"W x 41.3"H,70.9"L x 15.7"W x 41.3"H,70.9"L x 23.6"W x 41.3"H,78.7"L x 15.7"W x 41.3"H,78.7"L x 23.6"W x 41.3"H,86.6"L x 15.7"W x 41.3"H,86.6"L x 23.6"W x 41.3"H,94.5"L x 15.7"W x 41.3"H,98.4"L x 23.6"W x 41.3"H,102.4"L x 15.7"W x 41.3"H,110.2"L x 15.7"W x 41.3"H,110.2"L x 23.6"W x 41.3"H,118.1"L x 15.7"W x 41.3"H,118.1"L x 23.6"W x 41.3"H,118"L x 31"W x 41"H |
| Footrest Included | With Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Outdoor Use | No |
| Feature | Footrest |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service