1
/
18
1
/
18
$599.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $108.00 Coupon
Coupons Details
$491.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$599.99
18%
Off Over $0.00
-$108.00
Price After Coupon
$491.99
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$933.99
36% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210088855
Stylish Design: These modern dining chairs add a touch of elegance to any dining space with their armless design and luxurious style. The combination of leather and metal frames perfectly complements modern and minimalist interior design.
- Premium Material: Made from high-quality genuine leather, it is not only soft to the touch but also easy to clean. Its high abrasion resistance ensures it won't easily wear down during daily use, keeping it looking brand new.
- Comfortable Experience: The standard back height design provides lumbar and back support while maintaining a streamlined overall shape. The armrest-less design allows for greater arm freedom of movement, suitable for users of different body types and postures.
- Easy to maintain: The faux leather surface is stain-resistant, and stains can be easily removed with a simple wipe. Ideal for busy families, requiring minimal maintenance.
- Sturdy Structure: A robust metal frame ensures the chair's structural stability and provides a long service life. It remains stable and safe even with frequent use.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 34" (87 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19.5" (50 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (45 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Product Type | Side Chair |
| Back Style | Solid Back |
| Back Heights | Standard |
| Material | Genuine Leather |
| Leg Material | Metal |
| Color | off-white,Brown,Green,Dark Brown |
| Leg Color | Black,Gold |
| Style | Glam,Modern |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Nailhead Trim | Without Nailhead Trim |
| Tufted | Untufted |
| Usage | Restaurant |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | Armless |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Metal: Use a soft cloth or neutral cleanser to clean it.,Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner.,Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
You May Also Like
Your Browsing History
More to Explore