1
/
13
1
/
13
$147.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$147.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$147.99
Price After Coupon
$147.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$512.99
71% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21716346
This modern golden crystal island lamp perfectly combines the luxurious texture of metal and crystal, and brings a dazzling light to the kitchen with its transparent crystal lampshade. Its linear design adds a touch of elegance to the island area and is the best choice to enhance the overall kitchen environment.
- Made of high-quality crystal material, it allows light to shine like a diamond when it passes through, which not only provides lighting but also adds an artistic feel to the space.
- The length of the lamp is adjustable and suitable for various ceiling heights to meet the lighting needs of different families.
- Easy to install, the direct-wire power design allows for quick deployment, and easy to clean, just wipe with a dry cloth to keep it looking bright.
- It is suitable for a variety of use scenarios, especially suitable for kitchen island areas, bringing a warm atmosphere to dining areas, and is also suitable for other high-ceiling spaces.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 19.5" |
| Fixture Height | 10",8" |
| Length | 20" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Width | 3.5",5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 8",10" |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Shade Color | Clear |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 40 to 59 Watts |
| Shade Shape | Cylinder,Rectangle |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Fixture Type | Cylinder,Square / Rectangle |
| Shade Material | Crystal |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Crystal Color | Clear |
| Bulb Base | SMD |
| Color | Gold |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service