1
/
12
1
/
12
$201.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$201.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$201.99
Price After Coupon
$201.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$586.99
66% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21640171
This modern kitchen island pendant light is highlighted by its geometric crystal lampshade. The gold metal material adds a luxurious feel and is the perfect decoration for any kitchen. Whether it is an LED bulb or an incandescent bulb, it can create a warm atmosphere.
- The simple and elegant geometric shape combines modernity and practicality, suitable for a variety of home styles, adding unique charm to the restaurant area.
- High-quality metal and crystal materials ensure the long-term durability of the product. The crystal lampshade can be easily removed and wiped clean to ensure it looks like new all year round.
- The length of the lamp is adjustable to meet different indoor height requirements. It is suitable for spaces with high ceilings and can also be installed in low kitchens.
- The downward lighting design ensures perfect lighting effects, making every dinner time extra warm and full of artistic taste.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 19.5" |
| Fixture Height | 6" |
| Length | 19.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 39.5" |
| Width | 4" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | E26/E27 |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Shape | Geometric |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Clear |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Gold |
| Glass Type | Crystal |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Shade Included | With Shade |
| Shape | Round,Square |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service