1
/
16
1
/
16
$153.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$153.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$153.99
Price After Coupon
$153.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$770.99
80% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21641589
This unique, modern island pendant light features a geometric metal design that's perfect for kitchen islands and more, adding a touch of style.
- The wood and walnut-toned lampshade, combined with the black metal material, creates an elegant visual contrast, making the entire space more three-dimensional.
- The adjustable hanging length design adapts to different ceiling heights, ensuring optimal light distribution and enhancing the cooking and dining experience.
- Easy to install and maintain, with direct wired power supply, just wipe gently with a dry cloth to keep it looking like new.
- This lamp uses three bulbs to provide ample lighting, is powerful and energy-efficient, and is suitable for modern families seeking a lighting solution that is both practical and beautiful.
Weights & Dimensions

| Length | 23.5",25" |
| Width | 7",8.5" |
| Fixture Height | 8",9" |
| Rod/Chain/cord Length | 47" |
| Canopy Width | 23.5" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Style | Modern |
| Number of Lights | 3-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Color | Black |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 7",8.5" |
| Shade Color | Wood,Walnut |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Shape | Geometric |
| Glass Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Aluminum |
| Occasion | Residential Use |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service