1
/
22
1
/
22
$653.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$653.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$653.99
Price After Coupon
$653.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,642.99
75% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21581365
The modern Chrome glass island lamp combines elegant design with energy-efficient LED technology to create a perfect balance of fashion and practicality for your kitchen island.
- Elegant Design: The modern and simple design style, with high-quality Chrome metal and exquisite glass lampshade, enhances the space's fashion sense.
- High efficiency and energy saving: The LED light source is used, which can provide sufficient light while achieving energy saving and environmental protection.
- Dimmable function: With a dimmable function, it can meet various atmospheres and lighting needs.
- Sturdy and durable: Selected materials have long service life and excellent corrosion resistance.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Canopy Width | 14",30" |
| Fixture Height | 39" |
| Length | 31",39.5" |
| Width | 6.5" |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Bulb Base | SMD |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Plastic |
| Fixture Type | Bell |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Bell |
| Maximum Bulb Wattage | 39 Watts & Under,40 to 59 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Shade Color | White |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Chrome |
| Glass Type | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Number of Lights | 3-Light,6-Light |
| Number of Tiers | 1 Tier,2 Tiers |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service