1
/
12
1
/
12
$1,633.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,633.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,633.99
Price After Coupon
$1,633.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$3,010.99
46% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210078452
This modern-style round coffee table, crafted from walnut wood in an elegant brown hue, blends perfectly into any contemporary home décor. Its sophisticated design and practicality make it an ideal choice for any living room.
- Walnut wood tabletop: Made of premium walnut wood, with its natural texture and warm tone, adding a touch of natural charm to your space.
- Tripod base: The unique tripod base design is not only sturdy and durable, but also adds a modern touch to the table.
- Suitable for a variety of occasions: Its standard size makes it ideal for family gatherings, leisure activities, or as a central piece of furniture for everyday use.
- Low profile: At less than 14 inches in height, it is easier to match with a sofa and is convenient for dining or working.
- Single table or nested combination: It can be used alone or combined with other tables to flexibly meet your needs.
Weights & Dimensions

| Length | Standard (30-50 in.) |
| Overall Table Length - End to End | 35.5" (90 cm),31.5" (80 cm) |
| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Overall Table Width - Side to Side | 35.5" (90 cm),31.5" (80 cm) |
| Height | Low (Under 14 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 13" (33 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included,Smallest Table Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Size | 31.5"L x 31.5"W x 13"H,35.5"L x 35.5"W x 13"H,35"L x 35"W x 13"H+18"L x 18"W x 17"H,31"L x 31"W x 13"H+18"L x 18"W x 17"H |
| Table Top Color | Brown |
| Table Top Material | Wood |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Base Color | Black |
| Table Base Material | Wood |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Tray Top | Not Tray Top |
| Product Type | Coffee Table |
| Foldable | Fixed |
| Storage Included | Storage Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lift Top | Without Lift Top |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | None |
| Set Type | Single Table,Nesting Tables |
| Number of Table Included | 1,2 |
| Style | Modern |
| Top Shape | Round |
| Color | Brown |
| Table Base Type | Three Leg |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service