1
/
14
1
/
14
$978.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$978.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$978.99
Price After Coupon
$978.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,813.99
65% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21682687
This modern wooden Bar table adds a stylish touch to your home life with its elegant design and practical functionality. Whether used as a kitchen bar or a long dining table, it can perfectly adapt to your needs.
- Fashion style: Modern and simple design, suitable for a variety of home styles, enhancing the overall style of the room.
- High-quality material: Made of high-quality wood, it is sturdy and durable to ensure long-term use.
- Multifunctional scenes: suitable for kitchens, restaurants, home bars and other occasions, flexible and changeable.
- Comfortable Seat: Perfect match with high chair, providing you and your family with a comfortable dining experience.
- A variety of size options: A variety of length options are available, which can be flexibly matched according to space requirements.
Weights & Dimensions
Specifications
| Footrest Included | Without Footrest |
| Object Options | Leg |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Overall Table Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 39" (100 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 39" (100 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm) |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Usage | Cafe,Kitchen,Restaurant |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Height Adjustable | Non-Adjustable Height |
| Outdoor Use | No |
| Design | Fixed Top |
| Product Type | Bar Table |
| Finish Type | Painted |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 6,Seats 8 |
| Popular Table Lengths | 42 inches,60 inches,72 inches |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Table Height | Counter Height (34"-39") |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Table Base Type | Double Pedestal |
| Base Color | Brown |
| Table Base Material | Wood |
| Table Top Color | Brown |
| Color | Brown |
| Table Top Material | Wood |
| Top Shape | Rectangular |
| Style | Modern |
| Size | 39.4"L x 17.7"W x 39.4"H,63"L x 17.7"W x 39.4"H,70.9"L x 17.7"W x 39.4"H,78.7"L x 17.7"W x 39.4"H |
| Please Note | Without Chairs |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service