1
/
7
1
/
7
$1,596.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,596.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,596.99
Price After Coupon
$1,596.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21495349
This modern wooden bar table combines simplicity and practicality perfectly, and the natural brown hue adds a touch of warmth and style to your kitchen and dining room.
- The unique desktop design makes it work well in corners, greatly improving space utilization.
- The storage design can easily store various items, making your space more tidy and organized.
- The strong and durable material ensures reliability over long periods of use while being easy to clean to keep it looking like new for a long time.
- The unique design style is not only suitable for modern homes, but can also be integrated with traditional decoration styles.
- The thoughtful height design allows you to easily use it with a high chair to increase dining comfort.
Weights & Dimensions

| Overall Table Width - Side to Side | 18" (45 cm) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 71" (180 cm),63" (160 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Seating Capacity | Seats 8 or More,Seats 6 |
| Please Note | Table Only |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Wood |
| Style | Modern |
| Top Shape | Rectangular |
| Color | Brown |
| Table Top Color | Brown |
| Table Base Material | Wood |
| Base Color | Brown |
| Table Base Type | Double Pedestal |
| Top Wood Species | Pine |
| Base Wood Species | Pine |
| Popular Table Lengths | 72 inches,60 inches |
| Size | 63"L x 17.7"W x 41.3"H,70.9"L x 17.7"W x 41.3"H |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Storage Included | Storage Included |
| Feature | Storage |
| Outdoor Use | No |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Footrest Included | Without Footrest |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service