1
/
8
1
/
8
$1,439.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$1,439.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,439.99
Price After Coupon
$1,439.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,271.99
37% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21698013
This modern round wooden coffee table brings a warm feel to your living room with its simple design and classic brown hue. Its round design not only adds a rounded visual aesthetic, but also provides excellent stability in daily use.
- The combination of modern and classic design makes it ideal for a variety of home styles.
- Made of high-quality wood, it has a fine texture and is durable.
- The circular design maximizes the available space in the living room and is suitable for a variety of room layouts.
- The clever storage drawer design provides a practical storage solution.
- Its low profile makes it a focal point in the living room and is perfect for pairing with comfortable seating.
Weights & Dimensions

| Depth | Standard (16-40 in.) |
| Height | Low (Under 14 in.) |
| Length | Standard (30-50 in.) |
| Overall Table Height - Top to Bottom | 12.5" (32 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 31.5" (80 cm),35.5" (90 cm),39" (100 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 31.5" (80 cm),35.5" (90 cm),39" (100 cm) |
| Smallest Table | Smallest Table Not Included |
Specifications
Product Details
Features
Product Care
Specifications
| Top Wood Species | Manufactured Wood |
| Product Type | Tray Top |
| Suitable for Indoor Use | Suitable for Indoor Use |
| Lights Included | Lights Not Included |
| Swivel | Non-Swivel |
| Stools Included | Stool Not Included |
| Tray Top | Tray Top |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Wood Tone | Medium Wood |
| Table Base Material | Metal |
| Table Base Color | Brown |
| Upholstered | Non-Upholstered |
| Table Top Material | Wood |
| Table Top Color | Brown |
| Size | 31.5 "L x 31.5"W x 13"H,35.5"L x 35.5"W x 12.5"H,39 "L x 39"W x 13"H |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Foldable | Non-Foldable |
| Lift Top | Without Lift Top |
| Shelves Included | Shelves Not Included |
| Storage Included | Storage Included |
| Trunk Storage | Trunk Storage Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Color | Brown |
| Number of Table Included | 1 |
| Set Type | Single Table |
| Style | Modern |
| Table Base Type | Drum |
| Top Shape | Round |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service