1
/
31
1
/
31
$2,105.29
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $378.95 Coupon
Coupons Details
$1,726.34
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$2,105.29
18%
Off Over $0.00
-$378.95
Price After Coupon
$1,726.34
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,286.92
8% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21621087
This bar table features a Scandinavian design, combining a natural wooden top with a sturdy iron stand, creating a modern, minimalist look.
- The tabletop is made of high-quality wood in a warm brown color. It has been treated with waterproof and wear-resistant treatment, so it can easily cope with daily use and maintenance, making it more durable.
- The standard bar height design provides a comfortable seating experience and is suitable for pairing with bar stools to effectively promote social interaction in home or leisure spaces.
- The reinforced support system ensures the stability of the table. At the same time, the bottom is designed with anti-slip pads to effectively prevent scratches on the floor and improve safety in use.
- Flexible length options and a variety of sizes are available, which can accommodate 2 to 8 people. It is an ideal choice for family gatherings or leisure entertainment, and is suitable for a variety of occasions such as kitchen islands or home bars.
Weights & Dimensions

| Overall Table Height - Top to Bottom | 41" (105 cm) |
| Overall Table Length - End to End | 47" (120 cm),55" (140 cm),63" (160 cm),71" (180 cm),79" (200 cm),86.5" (220 cm),98.5" (250 cm),110" (280 cm),118" (300 cm) |
| Overall Table Width - Side to Side | 14" (35 cm),23.5" (60 cm) |
Specifications
Product Overview
What's Included
Features
Warranty
| Seating Capacity | Seats 2,Seats 4,Seats 6,Seats 8 or More |
| Table Height | Bar Height (41"-43") |
| Table Top Material | Wood |
| Please Note | Table Only |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Popular Table Lengths | 48 inches,54 inches,60 inches,72 inches |
| Table Base Type | Trestle |
| Base Color | Black |
| Table Base Material | Iron |
| Table Top Color | Brown |
| Color | Brown |
| Top Shape | Rectangular |
| Style | Scandinavian |
| Size | 47.2"L x 23.6"W x 41.3"H,47.2"L x 13.8"W x 41.3"H,55.1"L x 13.8"W x 41.3"H,55.1"L x 23.6"W x 41.3"H,63"L x 13.8"W x 41.3"H,63"L x 23.6"W x 41.3"H,70.9"L x 13.8"W x 41.3"H,70.9"L x 23.6"W x 41.3"H,78.7"L x 13.8"W x 41.3"H,78.7"L x 23.6"W x 41.3"H,86.6"L x 13.8"W x 41.3"H,86.6"L x 23.6"W x 41.3"H,98.4"L x 13.8"W x 41.3"H,98.4"L x 23.6"W x 41.3"H,110.2"L x 13.8"W x 41.3"H,110.2"L x 23.6"W x 41.3"H,118.1"L x 13.8"W x 41.3"H,118.1"L x 23.6"W x 41.3"H |
| Footrest Included | With Footrest |
| Leaf Included | Leaf Not Included |
| Scratch Resistant | Not Scratch Resistant |
| Height Adjustable | Fixed Height |
| Outdoor Use | No |
| Feature | Footrest |
| Storage Included | Storage Not Included |
| Extendable / Collapsible Table | Non-Extendable/ Non-Collapsible |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service