Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21663606
This amber hemispherical glass modern brass semi-ceiling lamp brings a warm atmosphere to your interior space with its elegant design and soft tones. Its warm glass lampshade seems to be bathed in the brown and yellow of the sunset, luxurious yet gentle, perfectly balancing the strong visual effect and comfortable home experience. Whether it is a living room, bedroom, or dining room, this lamp adds a unique softness and tranquility to your room, becoming an eye-catching finishing touch.
- The lamp is made of high-quality brass and has a stable structure, which ensures durability and extended service life. It also gives the lamp a unique noble temperament and enhances the overall decoration level.
- The amber glass lampshade not only provides a soft lighting effect, but also disperses the light evenly to avoid the glare caused by direct light and create a comfortable and pleasant light environment.
- The modern design of this lamp adapts to a variety of interior decoration styles and can be seamlessly integrated into modern, Nordic and
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 2.5",3.5",4",5",5.5",6",8" |
| Length | 10",11",12",14",5",8",9",9.5" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 10",11",12",14",5",8",9",9.5" |
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade Color | Amber,Clear,Milky Yellow,Yellow |
| Size | 5 to 9 Inch,Mini (Less than 14" wide) |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Down |
| Shade Material | Glass |
| Color | Walnut |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | Clear Glass,White Glass |
| Material | Wood |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Barn,Bud,Cone,Conical,Dome,Drum,Flower,Geometric,Round |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E12/E14,E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service