1
/
19
1
/
19
$84.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$84.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$84.99
Price After Coupon
$84.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$282.99
70% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21839190
It showcases a modern design, adding a touch of elegance to any home setting. This fixture effortlessly enhances contemporary spaces with its sleek style and efficient lighting.
- Its high-end modern design features a striking disc and cage metal shade, embodying elegance and sophistication.
- Constructed with premium iron in a chic gold finish, its durable framework ensures long-lasting quality and style.
- Designed with LED compatibility, it offers energy-efficient lighting and adaptability for various bulb types.
- This pendant light serves as a stylish focal point, complementing and elevating the aesthetic of kitchen or dining spaces.
- Easy to install and maintain with clear instructions, its iron shade is simple to clean, ensuring a stunning appearance for years.
Weights & Dimensions

| Length | 14",18" |
| Width | 14",18" |
| Fixture Height | 8" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Gold |
| Style | Modern |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Metal |
| Shade Material | Iron |
| Shade Color | Walnut,Wood,Gold,Gray |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 14",18" |
| Canopy Shape | Round |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Fixture Type | Geometric |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service