1
/
17
1
/
17
$292.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$292.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$292.99
Price After Coupon
$292.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$565.99
48% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21687878
This Flush Ceiling Light adopts a smooth silver metal wave design, which perfectly interprets the combination of modern art and practicality, and is suitable for any interior decoration style. The shape of the lamp is like a gentle wave, which softly scatters the light and creates a peaceful and warm atmosphere in the room. This is not only a lighting device, but also a home decoration full of artistic atmosphere.
- The elegant wavy design combines modern and natural aesthetics, enhancing the overall visual effect of the room and making your home space more stylish and tasteful.
- Made of high-quality metal material, it is durable and rust-proof, ensuring that the lamp will not deform during long-term use and remain as bright as new.
- Equipped with high-efficiency energy-saving LED light source, it can not only effectively reduce energy consumption, but also provide sufficient lighting to help you create a green and environmentally friendly home environment.
- It is easy to install and suitable for various room layouts, especially for resting places such as bedrooms and living rooms, improving living comfort and convenience.
- The structural design is firm, stable, safe and reliable, creating a safe living environment for you and your family.
Weights & Dimensions

| Length | 19" |
| Width | 19" |
| Fixture Height | 5" |
| Shade Included | With Shade |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Shade Material | Resin |
| Glass Type | With Shade |
| Shade / Light Direction | Down |
| Maximum Bulb Wattage | 40 to 59 Watts |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Color Temperature | Third Gear Dimming |
| Shade Color | White |
| Size | Small (15"-19" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Style | Modern |
| Fixture Type | Flush Mount |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Geometric,Triangle |
| Color | Chrome |
| Material | Resin |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Not Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service