1
/
20
1
/
20
$273.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$273.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$273.99
Price After Coupon
$273.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$507.99
46% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21851194
This round modern LED chandelier is designed with simplicity and fashion in mind, suitable for the decoration needs of a variety of indoor spaces. Whether it is used in the living room, dining room or office, it can add a touch of art and modernity to your space.
- The product is positioned for people who pursue quality and design, and is particularly suitable for modern and simple style interior decoration.
- The multi-lamp design provides even and adequate lighting. The light is gently diffused downward through the polymer lampshade while retaining the energy-saving and high-efficiency characteristics of LED lamps.
- Stepless dimming can be achieved through remote control, and the brightness of the light source can be adjusted freely to meet the lighting needs of different occasions and create a perfect atmosphere.
- The wide range of sizes ensures that it can be adapted to the proportions of any room. Whether it is a small space or a large room, this chandelier will be the right size.
- The height of the chandelier is adjustable, and the installation is flexible. It can adapt to various indoor heights and provide personalized choices for your decoration.
- The metal material ensures the stability and durability of the product. Combined with modern technological elements, the product's appearance is both stylish and durable.
Weights & Dimensions

| Length | 24",31.5",39.5",47.5",55",63",71",79" |
| Width | 24",31.5",39.5",47.5",55",63",71",79" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
| Color | Gold |
| Style | Modern |
| Shape | Circle |
| Number of Tiers | 5 Tiers & Above,3 Tiers,4 Tiers,5 Tiers |
| Number of Lights | 3-Light,4-Light,5-Light,6-Light,7-Light,8-Light,9-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Cord |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 24",31.5",39.5",47.5",55",63",71",78.84" |
| Color Temperature | Remote Control Stepless Dimming |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED Bulbs |
| Maximum Bulb Wattage | 150 Watts & Above,40 to 59 Watts,60 to 99 Watts,100 to 149 Watts |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | With Shade |
| Shade Material | Acrylic |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Included |
| Bulb Base | SMD |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service