1
/
25
1
/
25
$127.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$127.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$127.99
Price After Coupon
$127.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$474.99
73% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21305643
This traditional style bathroom mirror light features a perfect combination of polished chrome metal and glass for an elegant visual effect.
- The unique crystal lampshade design is sparkling and charming, adding a sense of luxury to the bathroom environment.
- Made of high-quality metal and glass, it is durable and ensures long-term use of the lamp.
- Hardwired power design allows for simple installation and a professional look.
- A variety of lamp head versions are available to suit bathroom spaces of different sizes and can be perfectly installed above the mirror.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 2" (6 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 12" (30 cm),18" (46 cm),23" (58 cm),6" (15 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 5" (13.5 cm) |
Specifications
What's Included
Assembly
Features
Warranty
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | 6",12",18",18.5",23" |
| Style | Traditional |
| Product Type | Bath sconce,Vanity lights |
| Shade Included | With Shade |
| Shade Color | Clear |
| Shade Material | Glass |
| Material | Glass,Metal |
| Hand Blown Glass | Machine Blown Glass |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Color | Polished Chrome |
| Number of Lights | 1-Light,2-Light,3-Light,4-Light |
| Mounting Direction | Horizontally |
| Light Direction | Adjustable |
| Installation Required | Installation Required |
| Eligible for Replacement Parts | Eligible for Replacement Parts |
| Dry | Damp |
| Dimmable | Undimmable |
| Integrated LED | Integrated LED Not Included |
| Switch Included Or Not | No Switch |
| Power Source | Hardwired |
| Battery Operated | Non Battery Operated |
| Room/Location | Bathroom |
| Smart Enabled | Smart Control Not Included |
| Occasion | Residential Use |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Edison Bulb | Not Edison Bulb |
| Bulb Not Included but Required | Bulb Required (Not Included) |
| Bulb Base | G4 |
| Back Plate Included | Back Plate Included |
| Diffuser Included | Diffuser Not Included |
| Transformer | No transformer required |
| Product Care | Avoid frequent switching of lights,Avoid oily smoke,Do not use strong liquid cleaners,Remove dust with roller cleaner,Replace aging bulbs in time,Wipe clean with a dry cloth |
| Commercial Warranty | Commercial Warranty Not Included |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service