1
/
10
1
/
10
$296.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$296.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$296.99
Price After Coupon
$296.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$803.99
63% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21844153
This geometric modern chandelier features a classic spherical design that adds a modern, minimalist touch that fits perfectly with any interior decor style.
- The large format (greater than 25 inches wide) design makes it ideal for large spaces such as living rooms and dining rooms, where it can effectively become a visual centerpiece.
- It provides a variety of lamp head options, including 6-lamp and 8-lamp, to meet different brightness requirements. It also supports LED, incandescent and fluorescent lamps, making it flexible and applicable.
- The metal lamp frame is sturdy and durable, ensuring long-term use without losing its luster, and it is easy to match with other home furniture.
- The glass lampshade directs light downwards, providing soft and focused lighting effects, suitable for use in study rooms or dining areas to create a warm atmosphere.
- Easy to maintain, just wipe it lightly with a dry cloth to keep it bright and clean, saving users cleaning time.
- Adult assembly is required, but detailed instructions are included to ensure easy installation, even without professional experience.
Weights & Dimensions

| Length | 25",31.5" |
| Width | 25",31.5" |
| Fixture Height | 11" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Gold |
| Style | Modern |
| Shape | Geometric |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 6-Light,8-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Downrods |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | Geometric |
| Shade Material | Glass |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service