Claim Coupon
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21691262
This Semi Flush Light is like a golden flower blooming on the ceiling. The transparent glass material interweaves natural textures and blooms dreamy light and shadows under the light, as if you are in the embrace of nature. Every time you turn it on, it adds poetic brilliance to your home environment. The luxurious golden base is perfectly combined with the elegant flower-shaped design. Whether it is installed in the living room, bedroom or restaurant, it can become an eye-catching focus.
- The unique flower-shaped lampshade design is not only beautiful, but also effectively expands the range of light exposure, creating a soft and even light, enhancing the atmosphere of the entire room.
- The base is made of high-quality steel to ensure the durability of the lamp, allowing you to enjoy a long-lasting use experience and reduce the frequency of replacement.
- It performs outstandingly in energy saving and supports LED bulbs, which can save you a lot of electricity bills. At the same time, the environmental benefits are also very significant, which is in line with the concept of modern green living.
- Suitable for a variety of home decoration styles, whether it is modern simplicity, European style
Weights & Dimensions

| Fixture Height | 6.5" |
| Length | 11" |
| Shade Included | With Shade |
| Width | 11" |
Specifications
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Shade / Light Direction | Down |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Clear |
| Size | Mini (Less than 14" wide) |
| Shade Material | Glass |
| Color | Natural Finish |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Fixture Type | Semi-Flush Mount |
| Glass Type | Clear Glass |
| Material | Wood |
| Number of Lights | 1-Light |
| Shape | Flower |
| Style | Modern |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Occasion | Residential Use |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service