1
/
13
1
/
13
$497.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $89.64 Coupon
Coupons Details
$408.35
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$497.99
18%
Off Over $0.00
-$89.64
Price After Coupon
$408.35
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$957.99
48% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210007870
This modern bookshelf, with its clean lines and natural brown wood tone, adds an elegant touch to your home.
- Made of sturdy wood, it offers excellent stability and durability, ensuring it will not warp even after long-term use.
- Its compact size is perfect for small spaces, ideal for placing in the living room or bedroom, creating a tidy reading nook.
- The horizontal placement design adds visual depth and is suitable for displaying books and collectibles, making the room more personalized.
- The enclosed back panel design enhances the overall aesthetics while protecting the internal items from dust.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 28" (71.5 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 15" (38 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 15" (38 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Product Type | Standard |
| Orientation | Horizontal |
| Frame Material | Wood |
| Shelf Material | Wood |
| Back Panel | Closed Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Standard (20-50 in.) |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Height | Short (Under 36 in.) |
| Design | Glass Door,Chalkboard Cabinet Door,Single Drawer,Double Drawers |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Not Included,Drawers Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Included,Cabinet Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included,Shelves Not Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | None |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service