1
/
13
1
/
13
$237.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$237.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$237.99
Price After Coupon
$237.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$621.99
62% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21817999
The circle modern glass globe chandelier perfectly combines contemporary design with classic aesthetics, creating a focal point that brightens up any interior space.
- Its large design (over 25 inches wide) makes it an ideal choice for a living room or dining room, providing ample lighting coverage and enhancing the ambiance of the space.
- Equipped with 5 to 8 glass lampshades, you can choose different numbers of light sources according to your needs to create varied light and shadow effects and enhance the flexibility of the home environment.
- The metal material paired with the elegant lampshade not only ensures durability but also adds a stylish touch, making it the perfect match for any decor style.
- The simple round design not only saves space, but also shows a simple yet tasteful beauty in modern home decoration.
- Easy to install, suitable for adults to assemble, comes with detailed installation instructions, even inexperienced people can easily complete it.
- Maintenance is simple, just wipe it gently with a dry cloth to maintain the light's smooth finish and bright appearance.
Weights & Dimensions

| Length | 31.5",35.5" |
| Width | 31.5",35.5" |
| Fixture Height | 11",9" |
| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
Specifications
What's Included
Features
Assembly
| Color | Coppery,Black,Chrome |
| Style | Modern |
| Shape | Circle |
| Number of Tiers | 1 Tier |
| Number of Lights | 5-Light,8-Light |
| Shade Included | With Shade |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Downrods |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Shade Color | White |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade / Light Direction | Down |
| Fixture Type | With Shade |
| Shade Material | Glass |
| Occasion | Residential Use |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Crystal Component | Crystal Component Not Included |
| Canopy Shape | Round |
| Power Source | Direct Wired Electric |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Bulb Base | E26/E27 |
| Adult Assembly Required | Adult Assembly Required |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service