1
/
24
1
/
24
$1,233.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $222.12 Coupon
Coupons Details
$1,011.87
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$1,233.99
18%
Off Over $0.00
-$222.12
Price After Coupon
$1,011.87
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$2,581.99
52% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU210054653
This modern bookshelf adds an elegant touch to your space with its simple yet stylish design. The durable iron frame and warm brown wood panels ensure a long lifespan.
- The open design not only enhances the sense of spaciousness but also makes it easy to access books and display decorative items. Whether placed in the living room or study, this bookshelf can easily blend into various home décor styles.
- Multiple storage levels provide ample space, allowing you to organize and display your cluttered books and belongings in a logical manner. Available in various sizes, it easily meets different space requirements.
- With both vertical and horizontal placement options, this bookshelf is perfect for creating a personalized reading nook or showcasing your treasured collection. Whether you're creating a cozy family library or a modern art display area, this bookshelf is the ideal choice.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 39" (100 cm),47" (120 cm),31.5" (80 cm),79" (200 cm),71" (180 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 12" (30 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 39" (100 cm),53" (135 cm),69" (175 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Size | 78.7"L x 11.8"W x 39.4"H,39.4"L x 11.8"W x 39.4"H,47.2"L x 11.8"W x 39.4"H,31.5"L x 11.8"W x 39.4"H,31.5"L x 11.8"W x 53.1"H,39.4"L x 11.8"W x 53.1"H,39.4"L x 11.8"W x 68.9"H,47.2"L x 11.8"W x 53.1"H,47.2"L x 11.8"W x 68.9"H,71"L x 12"W x 69"H,79"L x 12"W x 69"H,71"L x 12"W x 53"H,79"L x 12"W x 53"H |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Product Type | Etagere |
| Orientation | Vertical,Horizontal |
| Frame Material | Metal |
| Shelf Material | Wood |
| Back Panel | Open Back |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Length | Standard (20-50 in.),Wide (Over 50 in.) |
| Width | Standard (10 - 20 in.) |
| Height | Medium (36-84 in.) |
| Lighting Included | Lighting Not Included |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Foldable | Fixed |
| Drawers Included | Drawers Not Included |
| Fabric Bins Included | Without Fabric Bins |
| Cabinets Included | Cabinet Not Included |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Partial Assembly |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service