1
/
14
1
/
14
$199.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $36.00 Coupon
Coupons Details
$163.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$199.99
18%
Off Over $0.00
-$36.00
Price After Coupon
$163.99
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$279.99
29% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU_TB_972901047643
Upgrade your dining room with our sleek, sturdy, and incredibly soft Chenille side chairs—where durable craftsmanship meets high-end design.
- Premium Chenille Fabric: Wrapped in high-quality, breathable chenille that is skin-friendly and crease-resistant. The rich texture adds an instant touch of modern luxury to your home.
- Ergonomic Mid-Back: Features a contoured curve designed to support the natural shape of your spine, providing lasting comfort for long dinners or work sessions.
- High-Resilience Foam: The thickened seat is filled with high-density foam that offers superior support and stays plush without sagging over time.
- Sturdy & Durable: Supported by sleek stainless steel legs with a stable 330 lbs weight capacity. Built for long-term stability and rust resistance.
- Versatile Style: An armless, space-saving design that fits perfectly in dining rooms, kitchens, home offices, or as a chic bedroom accent chair.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 34.6"(88cm) |
| Seat Height - Floor to Seat | 18.5"(47cm) |
| Overall Length - Side to Side | 18"(46cm) |
| Overall Width - Front to Back | 16.5"(42cm) |
| Seat Length - Side to Side | 20.5"(52cm) |
| Seat Width - Front to Back | 19.3"(49cm) |
| Weight Capacity | Max 330 lbs |
Specifications
Notes
Features
Warranty
| Dimensions Tolerance | tolerance of ±1" |
| Color Accuracy | Images for reference only |
| SortByColor | Light Gray,Green,Brown,Dark Gray |
| Seating Material | Chenille |
| Frame Material | Stainless steel |
| Swivel | Non-Swivel |
| Number of Items Included | 1 Piece |
| Arm Type | Armless |
| Base Type | Four Legs |
| Back Heights | Mid Back |
| Level of Assembly | Easy Assembly |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service
You May Also Like
More to Explore