1
/
15
1
/
15
$254.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$254.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$254.99
Price After Coupon
$254.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,177.99
78% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21355158
This modern crystal rectangular chandelier perfectly combines fashion and luxury, becoming the visual centerpiece of the kitchen island. Its elegant black and gold color scheme highlights sophistication and nobility, making any space look more modern and luxurious.
- Made of high-quality crystal materials, it emits a charming glow and enhances the overall temperament of the space.
- The unique rectangular design is perfect for large kitchen islands, adding a modern and stylish touch to your home.
- The black and gold color scheme perfectly matches a variety of decoration styles, and can be harmoniously integrated with both modern and classic styles.
- LED light source, energy-saving and long-lasting, provides you with a perfect lighting experience for a long time.
- The large size of the lamp makes it suitable for large spaces and ensures sufficient and even light.
Weights & Dimensions

| Adjustable Hanging Length | Adjustable Hanging Length |
| Fixture Height | 14" |
| Length | 31.5" |
| Rod/Chain/cord Length | 19.5" |
| Shade Height | 14" |
| Shade Width | 11” |
| Width | 11" |
Specifications
What's Included
Features
| Bulb Base | E12/E14 |
| Crystal Color | Clear |
| Crystal Component | Crystal Component Included |
| Occasion | Residential Use |
| Shade Material | Crystal |
| Fixture Type | Square / Rectangle |
| Shade / Light Direction | Ambient |
| Shade Shape | Rectangle |
| Bulb Type | LED/Incandescent/Fluorescent |
| Shade Color | Clear |
| Size | Large (Greater than 25" wide) |
| Voltage | 110V-120V,220V-240V |
| Color | Black,Gold |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Chain |
| Number of Lights | 8-Light |
| Number of Tiers | 2 Tiers |
| Shade Included | With Shade |
| Style | Modern |
| Bulb Included Or Not | Light Not Included |
| Cleaning Method | Wipe clean with a dry cloth |
| Power Source | Direct Wired Electric |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service