1
/
35
1
/
35
$179.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $32.40 Coupon
Coupons Details
$147.59
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$179.99
18%
Off Over $0.00
-$32.40
Price After Coupon
$147.59
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$221.99
19% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21273827
These contemporary dining chairs add a touch of unique charm to your dining space with their elegant design and high-quality materials. The armrests provide added comfort and support for every meal.
- The comfortable seat design combined with soft artificial leather covering provides a luxurious sitting experience, perfect for long gatherings or dining experiences.
- The ergonomic low backrest and open back design ensure your spine is well supported in a natural sitting position, enhancing your comfort while dining.
- High-quality materials, including hard-wearing faux leather and a sturdy frame, ensure the dining chair can withstand 250-300 pounds while maintaining stability.
- The standard seat height is 18 inches, which fits perfectly on most common dining tables and provides an ideal dining height.
- The easy-to-clean surface treatment ensures that the dining chairs are easy to maintain after daily use, and their waterproof and stain-resistant properties keep them looking sparkling clean at all times.
- Suitable for a variety of occasions, from everyday family meals to special banquets, it is both practical and beautiful, making it an ideal choice for your dining area.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 31.5" (80 cm) |
| Overall Width - Side to Side | 18" (46 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 19" (49 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 18" (45 cm) |
| Seat Length - Side to Side | 18.5" (47 cm) |
| Seat Width - Front to Back | 18.5" (47 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Number of Items Included | 1 Piece,2 Piece Set,4 Piece Set |
| Product Type | Arm Chair |
| Back Style | Open |
| Back Heights | Low Back |
| Material | Faux Leather |
| Leg Material | Metal |
| Upholstery Material | Faux Leather,Polyurethane |
| Color | Brown,Blue,Orange,Grey,Dark Brown,Dark Gray,Light Gray,Orange |
| Leg Color | Black |
| Style | Modern |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Swivel | Fixed |
| Foldable | Fixed |
| Stackable | Non-Stackable |
| Airlift | Unliftable |
| Upholstered Chair | Upholstered Chair(s) |
| Arms Included | With Arms |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Product Care | Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner.,Clean with a soft cloth and neutral cleanser. |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
| Full or Limited Warranty | Limited |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service