1
/
39
1
/
39
$613.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $110.52 Coupon
Coupons Details
$503.47
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$613.99
18%
Off Over $0.00
-$110.52
Price After Coupon
$503.47
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
MAY
Memorial Day Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$796.99
23% OFF
18% OFF, Code: MAY
Ends in:
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21609973
This modern white shoe cabinet is the finishing touch of your home with its simple and elegant design. Its smooth lines and warm tones are perfectly combined to add a touch of elegance to your entrance. The large-capacity design of the shoe cabinet can accommodate multiple pairs of shoes, making your entrance neat, and showing an orderly living environment.
- Elegant modern design, suitable for any home style.
- High-quality artificial wood, strong and durable, environmentally friendly and healthy.
- Equipped with adjustable shelves, it provides flexible storage for shoes of different sizes.
- The non-stackable design provides a higher level of safety to prevent tipping.
- A variety of sizes are available to meet the needs of different home spaces.
Weights & Dimensions

| Overall Height - Top to Bottom | 42" (107 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 23.5" (60 cm),27.5" (70 cm),31.5" (80 cm),35.5" (90 cm),39" (100 cm),47" (120 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 6.5" (17 cm),9.5" (24 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Color | Grey,Off-White |
| Material | Manufactured Wood |
| Product Type | Shoe Storage Cabinet |
| Size | 24"L x 7"W x 42"H,24"L x 9"W x 42"H,28"L x 7"W x 42"H,28"L x 9"W x 42"H,31"L x 7"W x 42"H,31.5"L x 9.4"W x 42.1"H,35"L x 7"W x 42"H,35"L x 9"W x 42"H,39"L x 7"W x 42"H,39.4"L x 9.4"W x 42.1"H,47"L x 7"W x 42"H,47.2"L x 9.4"W x 42.1"H |
| Style | Modern |
| Adjustable Shelves | Adjustable |
| Capacity | 1-10 Pairs,11-20 Pairs,21-30 Pairs |
| Closed Back | Closed Back |
| Doors Included | Door(s) Included |
| Drawers Included | Drawers Included |
| Drop Front | Drop Front |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Installation Type | Free Standing |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service