1
/
27
1
/
27
$273.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim Coupon
Coupons Details
$273.99
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$273.99
Price After Coupon
$273.99
Available Coupons
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$655.99
58% OFF
19% OFF, Code: ES19
Quantity
Shipping Protection by
Shipping Protection
Guaranteed by
Coverage includes:
- Loss and damage in transit
- Mis-delivery by courier
- Theft/Porch Piracy
Smooth Claims
One click to file, speedy claims guaranteed.Upon warehouse dispatch, premiums are non-refundable.
Visit the
FAQ
and
Terms & Conditions
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21729446
This modern shoe cabinet blends perfectly into any home with its simple and elegant design. Its smooth surface and flowing lines highlight the minimalist aesthetic while providing enough storage space to meet the footwear storage needs of the whole family. In the hallway, it is both a practical shoe storage solution and a decorative piece that enhances the space.
- The modern style fits perfectly into any home decoration.
- Made of high-quality artificial wood, sturdy and durable.
- Thickened plate design ensures no deformation during long-term use.
- Flexible and adjustable partitions to meet the height requirements of different shoes.
- Non-stacking design ensures the stability and safety of the furniture.
Weights & Dimensions

| Overall Length - Side to Side | 31.5" (80 cm),35.5" (90 cm),42" (106 cm),47" (119 cm),47" (120 cm),55" (140 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 12.5" (32 cm),12" (30 cm),14" (35 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 39" (100 cm),39" (99 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Warranty
| Product Type | Shoe Storage Cabinet |
| Color | Grey,Off-White,White |
| Material | Manufactured Wood |
| Style | Modern |
| Size | 31"L x 14"W x 39"H,35.4"L x 12.6"W x 39.4"H,35"L x 12"W x 39"H,42"L x 14"W x 39"H,47.2"L x 12.6"W x 39.4"H,47"L x 12"W x 39"H,47"L x 14"W x 39"H,55.1"L x 12.6"W x 39.4"H,55"L x 12"W x 39"H |
| Corner Unit | Not Corner |
| Foldable | Non-foldable |
| Portable | Non-Portable |
| Extendable | Non-extendable |
| Adjustable | Unadjustable |
| Sliding | Non-Sliding |
| Mirror Included | Without Mirror |
| Lid(s) Included | Lid Not Included |
| Wheels Included | Casters Not Included |
| Lights Included | Lights Not Included |
| Stackable | Non-Stackable |
| Swivel | Non-Swivel |
| Doors Included | Door(s) Included |
| Drawers Included | Drawers Included,Drawers Not Included |
| Closed Back | Closed Back |
| Floating Shelf | Non Wall Mounted |
| Drop Front | Not Drop Front |
| Adjustable Shelves | Adjustable |
| Shelves Included | Shelves Included |
| Installation Type | Free Standing |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Warranty Length | 1 Year |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service