1
/
19
1
/
19
$931.99
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Auto Applied
Claim $167.76 Coupon
Coupons Details
$764.23
Price After Coupon
Buy now to enjoy the following benefits
Regular price
$931.99
18%
Off Over $0.00
-$167.76
Price After Coupon
$764.23
Available Coupons
18% Off
On orders over $0.00
Code:
EASTER
Easter Sale
10% Off
On orders over $0.00
Code:
NEW10
10% Off for First Order
18% Off
On orders over $0.00
Code:
SPRING
Spring Refresh
$50 Off
On orders over $499
Auto-applied if no coupon is used
Tier 1 • Auto Discount
$120 Off
On orders over $999
Auto-applied if no coupon is used
Tier 2 • Auto Discount
$300 Off
On orders over $2099
Auto-applied if no coupon is used
Tier 3 • Auto Discount
$700 Off
On orders over $3899
Auto-applied if no coupon is used
Tier 4 • Auto Discount
$1,262.99
26% OFF
18% OFF, Code: EASTER
Quantity
Shipping Protection by
Get 100% Refund When the packages against loss, theft or damage during transit if add insurance during checkout.
-
30-Day Return
-
Shipping Protection
-
7-Day Refund
-
1-Year Warranty
Description
SPU : SPU21645541
Designed in sleek light brown leather, this modern office chair blends seamlessly into any office environment and provides you with a comfortable working experience.
- The chair is fully adjustable, allowing you to adjust the height and tilt to suit your personal needs, providing full ergonomic support.
- Equipped with a high-quality pulley design to ensure smooth movement, it is convenient and flexible whether used in the office or at home.
- The high back design provides excellent body support and helps with back health during long periods of sitting.
- It is particularly suitable for use in situations where efficient work is required, such as long hours of office work and focused task processing, making your work easier and more efficient.
Weights & Dimensions

| Adjustable Seat Height | Adjustable |
| Back Height - Seat to Top of Back | 27" (68 cm) |
| Overall Height - Top to Bottom | 46.5" (118 cm) |
| Overall Length - Side to Side | 27.5" (70 cm) |
| Overall Width - Front to Back | 27.5" (70 cm) |
| Seat Height – Floor to Seat | 21" (54 cm) |
Specifications
What's Included
Features
Product Care
Warranty
| Back Heights | High-Back (Over 22 in.) |
| Back Color | Black,Brown,Gray,Orange |
| Back Construction | Leather |
| Color | Black,Grey,Light Brown,Orange,Red Brown |
| Frame Color | Silver |
| Frame Material | Metal |
| Product Type | Executive Chair |
| Purposeful Distressing Type | No Distressing |
| Seating Color | Black,Brown,Gray,Orange |
| Seating Material | Leather |
| Style | Modern |
| Upholstery Material | Anti Cat Scratch Leather,Cow Leather |
| Waterfall Seat | Not Waterfall Seat |
| Arms Included | With Arms |
| Back Angle Adjustment | Adjustable Back Angle |
| Ergonomic | Ergonomic |
| Feature | Casters |
| Footrest Included | With Footrest,Without Footrest |
| Headrest Included | Without Headrest |
| Height Adjustable Armrests | Unadjustable Armrest Height |
| Lumbar Support | Without Lumbar Support |
| Massage | Massage Not Included |
| Pillow Included | Pillow Not Included |
| Swivel | Swivel |
| Tilt Mechanism | Tilt Unavailable |
| Tufted | Untufted |
| Wheels Included | Casters Included |
| Product Care | Leather: Clean it with leather cleaner or vacuum cleaner. |
| Full or Limited Warranty | Limited |
| Level of Assembly | Full Assembly Needed |
| Product Warranty | Product Warranty Included |
| Warranty Length | 1 Year |
Return Policy
You can initiate a return within 30 days of receipt whenever you are not satisfied with the item.
- For most new and unused items
- Professional return guidance and customer service